Wiadomości z Mysłowic

System limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich

  • Dodano: 2024-06-04 12:30

22 czerwca startuje system limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich. Bilet na podróż z rowerem wybranym pociągiem będzie można kupić 14 dni wcześniej, a więc już od 9 czerwca. W sprzedaży pojawi się tylko tyle biletów, ile jest miejsc do przewozu rowerów w konkretnym pociągu. Dodatkowo przewoźnik umożliwi zakup biletów na przewóz rowerów u drużyn konduktorskich. Te będą mogły jednak odmówić transportu roweru jeśli względy bezpieczeństwa na to nie pozwolą – na przykład w przypadku wysokiej frekwencji w pojeździe.

Każdy z ponad 460 pociągów Kolei Śląskich kursujących codziennie po torach województwa śląskiego posiada strefę rowerową, a w niej od 4 do 14 miejsc przygotowanych do przewozu roweru. Z myślą o rowerowych wyprawach regionalny przewoźnik uruchomił także Velo Cug z miejscem na 36 rowerów.

Pewny przewóz roweru dzięki systemowi limitowania miejsc

Do tej pory posiadanie biletu na przewóz roweru nie gwarantowało przejazdu z jednośladem. – W szczycie sezonu rowerowego zdarzały się sytuacje, w których drużyna konduktorska ze względów bezpieczeństwa musiała odmówić wejścia do pojazdu z rowerem mimo posiadania biletu na jego przewóz. Dzięki systemowi limitowania miejsc takie sytuacje nie będą mieć miejsca – zapewnia Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych.

Możliwość zakupu biletu u drużyny konduktorskiej

System startuje 22 czerwca, ale w odpowiedzi na prośby rowerzystów bilety będzie można kupować już 14 dni wcześniej – od 9 czerwca. Jednorazowy bilet na przewóz jednośladu w cenie 8,40 zł będzie można nabyć we wszystkich kanałach sprzedaży Kolei Śląskich.

Podróżni cenią elastyczność podróżowania z rowerem naszymi pociągami i w związku z tym w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przewiezienia jednośladu po wyczerpaniu limitu miejsc. W takim przypadku bilet na przewóz roweru będzie można jednak kupić wyłącznie u drużyny konduktorskiej bezpośrednio przed podróżą. I tylko w przypadku, gdy na taki przejazd pozwolą względy bezpieczeństwa – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Aktualne informacje dotyczące przewozu roweru dostępne są na stronie Kolei Śląskich w zakładce “Dla podróżnych”.

Sieciowy bilet miesięczny

Przed każdą podróżą z jednośladem do drużyny konduktorskiej muszą zgłosić się posiadacze sieciowego biletu miesięcznego na przewóz roweru. Ta w miaręmożliwości wskaże miejsce umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladu, ale może także odmówić w przypadku szczególnie wysokiej frekwencji w pojeździe.

Velo Cugiem do Wisły przez cały tydzień

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawił się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze specjalną strefą rowerową mieszczącą aż 36 jednośladów. Początkowo Velo Cug powstał z myślą o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, ale od 9 czerwca pociąg będzie kursował także w dni robocze.

Reagujemy na potrzeby rowerzystów, dlatego wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy Velo Cug do Wisły i Katowic oprócz weekendów będzie kursował także w dni robocze. Pociągi z Katowic będą wyjeżdżać o godz. 8:07 i 13:42. Do stacji Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godz. 10:01 i 15:35. Podróż powrotna z Wisły Głębce o godz. 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o godz. 12:30 i 18:34 – informuje Tomasz Niedziela.

Wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug można odnaleźć liniowym rozkładzie na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Publikacja jest wynikiem komercyjnej współpracy z reklamodawcą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również