Wiadomości z Mysłowic

Wakacje ze strażakami

  • Dodano: 2021-07-26 07:00, aktualizacja: 2021-07-25 20:15

Czas wolny od obowiązków szkolnych to dla dzieci i młodzieży doskonały moment, by poznać i utrwalić zasady bezpiecznych zachowań, a spotkania ze strażakami i pokazy sprzętu ratowniczego są dla nich dodatkową atrakcją.

Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim angażowanie emocji

A kiedy zaangażujemy emocje, szybciej się uczymy. Wykorzystując tę prostą zasadę, strażacy ze śląska od początku wakacji spotykają się z dziećmi i przekazują podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jedno z takich spotkań odbyło się nad tyskim jeziorem Paprocany, gdzie strażacy wraz z funkcjonariuszami policji zorganizowali spotkanie w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad nią miała na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli czy uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć. Istotnym punktem programu była prezentacja pomocy zamkniętemu w rozgrzanym pojeździe dziecku lub zwierzęciu. Sposób uwolnienia pozostawionego dziecka w samochodzie został zaprezentowany przez funkcjonariuszy tyskiej Straży Pożarnej. Osoby obecne podczas działań profilaktycznych mogły także pod okiem strażaków z KM PSP w Tychach sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podczas symulacji wypadku z udziałem rowerzysty oraz skorzystać z fachowej wiedzy policjantów z wydziału ruchu drogowego.

Także uczniowie świętochłowickich szkół podstawowych mieli okazję poznać zasady bezpieczeństwa nad wodą. Podczas spotkania zorganizowanego przez KM PSP Świętochłowice omówiono i przećwiczono z dziećmi udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ćwiczono rzuty kołem i rzutkami ratowniczymi. Podsumowaniem prelekcji były pokazy prowadzenia działań ratowniczych na wodzie.

Strażacy KP PSP w Myszkowie odwiedzili miejsca przeznaczone do wypoczynku dzieci i młodzieży położone w sąsiedztwie zbiornika wodnego w Poraju. Prelekcje dotyczące bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji objęły swoim zasięgiem ponad 100 osób. Strażacy przypominali uczestnikom spotkania, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

W spotkaniach organizowanych ramach prewencji i propagowania dobrych praktyk biorą udział nie tylko dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale także młodzież. Bytomscy strażacy w ramach akcji bezpieczeństwa nad wodą dla grupy licealistów zorganizowali pokaz sprzętu ratunkowego oraz wyposażenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Każdy z uczestników spotkania miał także okazję nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy.

W spotkania dotyczące bezpieczeństwa z najmłodszymi zaangażowali się m.in. strażacy z KP PSP w Tarnowskich Górach, Pszczynie, KM PSP w Piekarach Śląskich oraz Bytomiu. Jak ważne jest bezpieczeństwo, powinien wiedzieć każdy-zwłaszcza dzieci. To właśnie do nich skierowane były wykłady prowadzone przez strażaków. Edukowali oni, jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa nie tylko nad wodą, ale także w domu, na placu zabaw czy w świetlicy. Tradycyjnie, podczas spotkań największe zainteresowanie wzbudzały samochody ratowniczo – gaśnicze. Dzieci miały możliwość zobaczyć z bliska pojazdy straży pożarnej oraz sprzęt wykorzystywany podczas akcji. Radość dzieciom sprawił także pokaz nowego umundurowania, w szczególności możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu, by móc przez chwilę poczuć się strażakiem.

Spotkania z dziećmi i z młodzieżą organizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Głównym jego celem jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa, poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Co roku w kalendarz działań PSP wpisane są kontrole w obozach harcerskich

Tegoroczne lato przynosi w naszym regionie szczególnie niebezpieczne warunki pogodowe, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich zasad i procedur bezpieczeństwa na obozowiskach. Z wakacyjną wizytą do harcerzy udali się strażacy z KP PSP w Zawierciu, Kłobucku, KM PSP W Częstochowie oraz w Gliwicach. Kontrola warunków obozowych pod kątem bezpieczeństwa była doskonałą okazją do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla uczestników z zakresu zasad zachowania się na obszarach leśnych, sposobów używania podręcznego sprzętu gaśniczego. Szczególny nacisk położono na kwestie związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą i pierwszą pomoc przedmedyczną, zapoznanie uczestników obozu ze sposobem alarmowania, zasadami ewakuacji, postępowaniem na wypadek zagrożenia, oraz sprawdzenie łączności pomiędzy komendantem obozu a Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również