Wiadomości z Mysłowic

CNC – obróbka metali i jej rola w przemyśle 

  • Dodano: 2021-10-15 12:45

Nie od dziś wiadomo, że zakłady produkcyjne to miejsca, w których wysoka jakość oraz precyzja powinny iść w parze z efektywnością, zwłaszcza jeśli mówimy o produkcji masowej. Dlatego też przedsiębiorstwa zajmujące się pracami produkcyjnymi, takimi jak między innymi obróbka metali, muszą nieustannie inwestować w nowoczesne technologie, aby terminowo dostarczyć produkt, wykonany zgodnie z zaleceniami klienta. Obróbka CNC jest jednym z nowoczesnych sposobów, na usprawnienie działalności wielu sektorów przemysłu. Na czym to polega i jakie branże skorzystały najbardziej na wprowadzeniu tej technologii? 

Obróbka CNC – na czym to polega? 

Wiele na temat obróbki CNC, powie nam już samo rozwinięcie skrótu. Computerized Numerical Control, czyli komputerowy układ sterowania numerycznego w praktyce oznacza, że procesy produkcyjne, które dawniej wykonywane były w dużej części manualnie, są dziś w dużym stopniu zautomatyzowane. Obrabiarki CNC wyposażone są w narzędzia takie jak frezarki czy tokarki, których ruchy są zaprogramowane przez inżyniera za pomocą panelu sterowania lub aplikacji. Dzięki temu można liczyć na precyzję, szybkość oraz powtarzalność produkcji, a co za tym idzie, na szybszą realizację zleceń i zadowolenie klienta.  

Obróbka CNC – w jakich branżach ma zastosowanie? 

CNC jest metodą obróbki, która pozwala na wytworzenie elementów różnego rodzaju, więc bardzo wiele sektorów przemysłu korzysta z usług zakładów produkcyjnych, które się w niej specjalizują. Technologia CNC pozwala na wytworzenie między innymi narzędzi chirurgicznych, części samochodowych, łożysk, cylindrów, śrub, kół zębatych oraz wielu innych detali, które znajdują zastosowanie w przemyśle automotive, medycynie czy elektronice. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Warto także zwrócić uwagę na to, że obróbka CNC niekoniecznie musi być bardzo szkodliwa dla środowiska. Wiele współczesnych zakładów produkcyjnych stara się minimalizować niekorzystny wpływ swojej działalności na naszą planetę. Robią to przede wszystkim unikając marnowania surowców oraz poprzez umiejętne zarządzanie odpadami. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.