Wiadomości z Mysłowic

Czy warto sprawdzić umowę deweloperską przed podpisaniem?

  • Dodano: 2024-04-10 16:00, aktualizacja: 2024-04-12 20:37

Umowa deweloperska jest dokumentem, który podpisywany jest przy zakupie mieszkania lub domu od dewelopera. Określa ona zasady współpracy między deweloperem a klientem w realizacji projektu. Przed jej podpisaniem warto ją sprawdzić, aby mieć pewność, że nasze interesy zostały zabezpieczone.

Dlaczego warto przeprowadzić weryfikację umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska to dokument, przygotowujący przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Zawiera od kilku do kilkudziesięciu stron, opisujących obowiązki dewelopera i kupującego. Projekt umowy przygotowuje deweloper i następnie przedstawia nabywcy do akceptacji. Przed jej podpisaniem, warto ją dokładnie sprawdzić.

Analiza umowy deweloperskiej przez prawnika ma na celu zabezpieczenie interesów prawnych kupującego. Z uwagi na mnogość kwestii uregulowanych w tym akcie, wielu klientów może nie wiedzieć, na co zwrócić uwagę i które zapisy są istotne z ich perspektywy.

Prawnik, analizując umowę, może wyłapać kwestie, które są niekorzystne dla kupującego, a następnie przystąpić do negocjacji, w celu ich zmiany lub całkowitego usunięcia. Dzięki temu nabywca może mieć pewność, że umowa faktycznie chroni jego interesy.

Umowa deweloperska posługuje się językiem prawniczym, który może być niejasny dla laika i prowadzić do niepotrzebnych komplikacji. Prawnicy specjalizujący się w transakcjach nieruchomościami pomogą w zrozumieniu tych postanowień oraz wyjaśnią ich konsekwencje dla nabywcy. To umożliwia kupującemu pełne zrozumienie jego praw i obowiązków.

Jak wygląda analiza umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska powinna jasno określać warunki finansowe transakcji, w tym cenę nieruchomości, harmonogram płatności oraz zasady dotyczące ewentualnych zmian cen w trakcie realizacji inwestycji. Warto dokładnie przeanalizować te kwestie. W tym celu najlepiej zwrócić się prawnika, specjalizującego się w prawie nieruchomości. Dzięki temu będziesz miał pewność, że umowa chroni Twoje interesy i minimalizuje ryzyko.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej przez prawnika to proces składający się z kilku etapów. Na początku adwokat lub radca prawny przeprowadza szczegółową analizę umowy deweloperskiej, dokładnie sprawdzając wszystkie klauzule i zapisy. Analizuje ją także pod kątem zgodności z obowiązującym prawem, sprawdzając, czy zapisy nie naruszają interesu klienta.

Po przeanalizowaniu projektu umowy deweloperskiej klient otrzymuje:

  • informację o ryzykownych zapisach umowy,

  • propozycje zmian w umowie,

  • odpowiedź na konkretne pytania w formie pisemnej,

  • możliwość konsultacji telefonicznej lub osobistej z prawnikiem.

Jeśli w trakcie analizy umowy deweloperskiej zostaną wykryte niekorzystne zapisy w umowie, prawnik reprezentuje kupującego podczas negocjacji z deweloperem w celu uzyskania lepszych warunków umowy.

Analiza umowy deweloperskiej to inwestycja w bezpieczeństwo transakcji. Nie warto ryzykować, zwłaszcza gdy zakup nieruchomości jest finansowany z kredytu hipotecznego. Zlecając sprawdzenie umowy, możesz uniknąć niepotrzebnych wydatków i konfliktowych sytuacji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.