Wiadomości z Mysłowic

Jak się przygotować na pierwsze zjazdy?

  • Dodano: 2021-01-13 09:00

Zastanawiasz się jak wykorzystać sezon zimowy w pełni i chcesz zacząć intensywnie jeździć na nartach? Warto wiedzieć na jakie aspekty należy zwrócić uwagę oraz jak się przygotować do zjazdów ze stoku. Góry zakryte śnieżną pokrywą to nie tylko piękny obrazek na widokówkę, ale również okazja do aktywnego spędzenia czasu. Sprawdźmy co zrobić aby zimowy wypad na narty zakończył się sukcesem.

Przygotowanie fizyczne

Wiele osób zastanawia się czy prosto z kanapy można udać się na narty i choć odpowiedź brzmi tak, w końcu o taki sam sport jak łyżwy, tenis czy piłka nożna, to warto zabrać o kondycję aby nie nabawić się kontuzji i mieć siłę na więcej niż jeden zjazd. Narty w głównej mierze opierają się na pracy nóg i odpowiedniej rotacji tułowia, duży biceps tutaj nie będzie miał znaczenia. 

Po długiej przerwie od nart, nawet uprawiającą aktywnie sport, należy przygotować się na nieco obolałe nogi na drugi dzień. Pozycja narciarska mocno obciąża nogi w sposób niespotykany w innych sportach, więc nawet wyćwiczona osoba może odczuwać trudy pierwszego dnia na stoku, szczególnie gdy ten będzie długi. Karnety całodniowe zachęcają do licznych zjazdów i można łatwo się przeforsować posiadając słabą kondycję. 

Ruch z zasady to zdrowie, więc warto utrzymywać sprawność fizyczną, aby podczas sezonu zimowego móc z marszu wejść w narciarskie buty. Właśnie apropo sprzętu narciarskiego, ten odgrywa bardzo ważną rolę, sprawdźmy co musisz wiedzieć jako osoba początkująca.

Sprzęt narciarski dla początkujących

Jak jest zima to musi być zimno, właśnie nie do końca wystarczy się dobrze ubrać. Metoda na cebulkę jest jak najbardziej poprawna, jednak należy pamiętać, że w przypadku dużej aktywności fizycznej niezbędne okażą się ubrania termoaktywne. Bielizna wraz z pozostałą odzieżą termoaktywną powinna odprowadzać wilgoć na zewnątrz i chronić organizm przed górskim chłodem. Niestety często coś co jest określane mianem “termoaktywne” absolutnie nie spełnia swojej roli dlatego warto wybierać sprawdzone firmy, najlepiej takie, które zajmują się produkcją odzieży dla sportowców. Odzież taką, znajdziesz w dobrym sklepie narciarskim, więc bez obaw.

Gdy zadba się o odpowiednią ochronę na zimno, należy również zwrócić uwagę czy wybrana odzież nie krępuje naszych ruchów. W przypadku narciarstwa zjazdowego ten aspekt odgrywa istotną rolę, co prawda korpus często jest nieruchomy, jednak podczas skrętów praktycznie całe ciało pracuje. Ograniczone ruchy to również gorsze poczucie bezpieczeństwa i kontroli nart. 

Dobrze, poruszaliśmy się trochę przed pierwszymi mrozami, mamy odpowiednie ubrania chroniące przed mrozem jesteśmy gotowi na narciarską przygodę, tylko nart brakuje.

Jeżeli wybierasz się na pierwszy zjazd w swoim życiu najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie nart na miejscu pod stokiem. W przypadku jednorazowego wyskoku, jest to najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie, które gwarantuje również odpowiedni dobór nart, gdyż personel na miejscu dobierze najlepsze narty dla Ciebie.
Podobnie wygląda sprawa z butami narciarskimi, które będą możliwie najlepiej dopasowane do stopy. Podobnie jak na łyżwach, po skończonej jeździe ściągając łyżwy odczuwam dużą ulgę, podobnie jest w przypadku butów narciarskich. Nie są tak wygodne jak buty do miasta, ale i tak jest dużo lepiej niż jeszcze 40 lat temu. But narciarski ma w głównej mierze chronić kostkę, stabilizować pozycję oraz być ciepły. Obecnie oferowane buty oferują wygodę, która pozwala spędzić na stoku cały dzień.

Do kompletu brakuje jeszcze kasku i gogli. Podczas gdy kask od kilkunastu lat jest wymagany tak gogle nie są obowiązkowe, niemniej ułatwiają jazdę w słonecznych warunkach i chronią oczy przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas upadku. Ochrona głowy jaką jest kask potrafi uratować nie tylko zdrowie, ale i życie więc warto zawsze mieć go na głowie, szczególnie gdy ruch na stoku jest mniejszy i można jeździć z większą prędkością.  

Tak przygotowani możemy wyruszać na stok, podczas pierwszych zjazdów warto skorzystać z pomocy instruktora, nauka przebiega wtedy zdecydowanie szybciej. Jeżeli już coś się team potrafi pora wejść na wyciąg i cieszyć się jazdą.

https://www.skisport.com.pl/
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.