Wiadomości z Mysłowic

Kurs pierwszej pomocy - jak wygląda? Czego się nauczysz? Sprawdzamy!

  • Dodano: 2019-10-21 14:30, aktualizacja: 2019-12-03 12:11

Wiele osób zastanawia się, czy byłoby w stanie udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Mowa tu zarówno o byciu świadkiem wypadku komunikacyjnego jak i zasłabnięcia na ulicy. Osoby odpowiednio przeszkolone nie mają już takich dylematów. Dlaczego?

Kurs pierwszej pomocy – najpierw podstawy

Osoba wybierająca się na kurs pierwszej pomocy nie musi się obawiać. Instruktorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy ma jakąkolwiek wiedzę w tym zakresie. Podchodzą do tematu bardzo profesjonalnie i zaczynają od najprostszych czynności. Szkolenia zazwyczaj składają się z dwóch części. Pierwszą są wykłady, a druga obejmuje ćwiczenia. Na samym początku kursanci zapoznają się z anatomią i fizjologią układów takich jak oddechowy, krążeniowy, nerwowy oraz kostny. Następnie nauczą się oceniać stan osoby poszkodowanej i odpowiednio dobierać metodę udzielenia pomocy przedmedycznej. Do nich należy również ułożenie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej ustalonej lub przeciwwstrząsowej. Bardziej zaawansowaną formą udzielenia pierwszej pomocy jest oczywiście podjęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej z wykonaniem sztucznego oddychania. W kolejnych etapach omawiane są zazwyczaj metody rozpoznawania złamań oraz opatrywania ran i wszelkiego rodzaju urazów. Na niektórych szkoleniach pokazywane są również scenki podczas których kursanci uczą się wydobywania ofiar wypadków komunikacyjnych z ich pojazdów. 

Kurs pierwszej pomocy – gdzie odbyć szkolenie?

Przeglądają oferty różnych firm należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich będzie zakres kursu. Wśród wymienionych zagadnień warto szukać tych najbardziej nas interesujących. Jeśli posiadamy już jakieś umiejętności to można rozważać kurs zaawansowany. Niewątpliwie bardzo istotnym aspektem jest również czas trwania kursu, a także kwota, którą należy za niego uiścić. Kurs pierwszej pomocy najlepiej jest odbywać w placówce stacjonarnej jak np. https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Platformy on-line są zazwyczaj mniej kompletne. Kursant nie uzyskuje również możliwości sprawdzenia zdobytej wiedzy w praktyce, a ten aspekt jest naprawdę cenny. Przećwiczenie umiejętności sprawia, że kursant pozbywa się przynajmniej części strachu i obaw. Dzięki temu jego działania w trakcie prawdziwego zdarzenia będą znacznie bardziej efektywne. Osoby, które przejdą kurs pierwszej pomocy będą w stanie zorganizować nie tylko siebie, ale również działania innych, które w trakcie udzielania pomocy przedmedycznej będą niezwykle cenne.     
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.