Wiadomości z Mysłowic

Na jakie rzeczy pożyczają pieniądze Polacy?

  • Dodano: 2016-04-05 08:45, aktualizacja: 2016-04-05 12:20

Każdy z nas potrzebuje czasem szybkiej gotówki. Powodów może być wiele, jednak kluczową kwestią podczas wyboru pożyczki ratalnej jest zazwyczaj właśnie szybkość. W przypadku kredytu mieszkaniowego czy zakupu nowego samochodu, można pozwolić sobie na pewną opieszałość. Wynika to z faktu, że przy tak dużych kwotach analizujemy nie tylko własne możliwości, ale chcemy też dokonać wyboru jak najlepszej oferty. Nie znaczy to, że przy pożyczaniu mniejszych kwot powinniśmy postępować impulsywnie, jednak możemy tutaj skorzystać z ofert firm pożyczkowych, które charakteryzują się znacznie większą elastycznością niż instytucje bankowe.

Mniej procedur to szybsze działanie

Pożyczka ratalna dla relatywnie niewielkiej kwoty, nie powinna wymagać od klienta przechodzenia długotrwałych procedur związanych z weryfikacją zdolności kredytowej czy wnikliwą analizą wydatków z ostatnich kilku lat. Dlatego Polacy tak chętnie korzystają z pomocy firm pożyczkowych, które działają szybko. Ponieważ są to instytucje finansowe, dlatego podlegają również regulacjom prawnym. Stąd, działające zgodnie z ich wskazaniami firmy, zobowiązane są do udzielenia potencjalnym klientom pełnej i przejrzystej informacji na temat kosztów pożyczki ratalnej. Jednym z najważniejszych elementów tej informacji jest wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która nie może przekroczyć ustawowej wysokości. Jednak ten skrót nie jest specjalnie czytelny dla przeciętnego klienta. Dużo jaśniejsze jest proste wyliczenie całkowitego kosztu kredytu, czyli mówiąc prościej – jaką kwotę należy oddać pożyczkodawcy w wyznaczonym terminie. Firmy pożyczkowe prezentują te informacje w czytelny i prosty sposób. Wzorcowym przykładem jest tutaj Zaplo, które na swoich stronach udostępnia kalkulatory pokazujące wysokość miesięcznej raty i całkowity koszt pożyczki.

Pożyczkowe potrzeby Polaków

Na co najczęściej wydają zdobyte z pożyczki ratalnej pieniądze mieszkańcy Polski? Wiele zależy tutaj od sezonu. W okresie wiosennym dodatkowe środki są zużywane na wszelkiego rodzaju remonty. Odświeżenie mieszkania to spory wydatek nie tylko na same materiały, ale i na robociznę. Polacy coraz częściej rezygnują z własnoręcznego wykonywania napraw i zlecają je fachowcom. Wiadomo, że takie usługi są drogie, ale czasami lepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy niż tracić weekendy czy urlop na tapetowanie i malowanie. Własny czas i odpoczynek jest zasadniczo bezcenny. Lepiej wydać trochę więcej i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy.

Z kolei późną wiosną i latem królują pożyczki ratalne służące do opłacenia wyjazdów wypoczynkowych. Polacy lubią podróżować, nie tylko nad Bałtyk czy w Tatry, ale również za granicę. Wyjazd na tureckie czy greckie plaże nie musi koniecznie rujnować domowego budżetu, ale zawsze lepiej mieć rezerwę finansową, aby wypoczynek nie był związany ze stresem i ciągłą kontrolą zasobności portfela. Korzystając z wczesnej rezerwacji lub ofert last minute można udać się w podróż nawet w najbardziej egzotyczne rejony. Warto pamiętać tutaj o bezpieczeństwie, gdyż kilka popularnych jeszcze kilka lat temu kierunków wyjazdowych, wyraźnie straciło na atrakcyjności właśnie ze względu na różnorakie zagrożenia. Urlop to czas, który powinno poświęcić się na odpoczynek i regenerację sił przed powrotem do pracy, dlatego nie warto dorzucać sobie tutaj stresu finansowego.

Sezon jesienny to najczęściej wydatki związane z powrotem do szkoły. Mimo darmowego szkolnictwa, wyprawka dziecka może stanowić poważny wydatek w domowym budżecie. To właśnie na przybory szkolne i książki Polacy zaciągają najczęściej pożyczki ratalne we wrześniu i październiku. Jest to też czas, który sprzyja wydatkom stricte konsumpcyjnym. Długie wieczory skłaniają do siedzenia w domu przed telewizorem, a więc do wymiany posiadanego modelu na nowocześniejszy. To również czas, gdy rośnie sprzedaż konsol do gier.

W okresie świątecznym budżety są naciągnięte zazwyczaj do granic możliwości. Pożyczki ratalne przydają się tutaj do planowania zakupów prezentów. Króluje wśród nich elektronika użytkowa, m.in. wspomniane wcześniej konsole do gier, telewizory, odtwarzacze Blu-ray, laptopy, tablety i telefony komórkowe. Oczywiście jest to też doskonały czas dla producentów i sprzedawców wszelkiej maści zabawek.

Pożyczaj z głową

Pożyczki ratalne wspomagają Polaków w wielu sytuacjach. W ferworze zakupów warto pamiętać o przeliczeniu możliwości spłacenia pożyczki, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Nikt nie mówi, że należy sobie odmawiać przyjemności, lecz każde większe wydatki powinny być robione „z głową”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.