Wiadomości z Mysłowic

Złoto inwestycyjne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Dodano: 2018-05-28 14:15

Złoto inwestycyjne to sztabki o próbie co najmniej 995 oraz monety o próbie co najmniej 900, które wybito po roku 1800, były lub są w dalszym ciągu w obiegu w kraju swojego pochodzenia i są sprzedawane po cenie nieprzekraczającej 80% wartości kruszcu zawartego w monecie. Do złota inwestycyjnego zaliczane jest także złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Giełdy, dolary i LBMA

Inwestując w złoto inwestycyjne na polskim rynku, warto pamiętać o dwóch rzeczach: cenie kruszcu na światowych giełdach (w Polsce opieramy się głównie na giełdzie w Londynie) oraz kursie dolara amerykańskiego do złotówki.

Decydując się na zakup sztabek złota, warto mieć też na uwadze fakt, że jeśli te nie posiadają akredytacji LBMA, to nie można ich sprzedać poza mennicą, w której zostały kupione (pozostałe możliwości to: NBP oraz wybrane punkty skupu złota). Sprzedaż poza granicami naszego kraju jest nieopłacalna, ponieważ takie sztabki skupowane są po niższych cenach.

Warto w tym miejscu podkreślić, że polskie mennice nie posiadają akredytacji LBMA. Oznacza to, że dostępne u nich sztabki z LBMA pochodzą od zewnętrznych producentów. Taką akredytację posiadają bowiem mennice zlokalizowane m.in. w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemiec czy Austrii.

Argor Heraeus – lider rynku

Liderem w branży metali szlachetnych jest Argor Heraeus. Wśród jej produktów znajdują się sztabki złota o najwyższej próbie w gramaturze od 1 grama do 1 kilograma. W roku 2004 została uznana za jedną z 5 głównych mennic na świecie, która posiada upoważnienie do realizacji dostaw w standardzie LBMA na giełdę w Londynie. To jej produkty cieszą się niezwykłą popularnością w Polsce.

Podczas zakupu złota inwestycyjnego, warto zwrócić uwagę na producenta danej sztabki czy monety. Im bardziej jest on prestiżowy, tym szybciej dany kruszec można odsprzedać. Warto też mieć na uwadze fakt, że różni producenci tworzą sztabki w różnych rozmiarach i odmianach, dlatego dobrze jest przed dokonaniem zakupu zapoznać się z dostępnymi możliwościami.

Obok Argor Heraeus ważnymi firmami produkcyjnymi są także m.in.: PAMP Suisse, Royal Canadian Mint (RCM), Perth Mint, Johnson Matthey Gold Bars, Sunshine Mint, Credit Suisse czy NTR.

IDFmetale.pl – Oddział Katowice IDF Sp. z o.o. 
Adres: Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice
Telefon: 32 416 24 54

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.