Wiadomości z Mysłowic

Dwa potrącenia pieszych jednego dnia - uważajmy na drogach!

  • Dodano: 2020-01-09 11:00

Przedwczoraj na terenie miasta doszło do dwóch potrąceń na przejściach dla pieszych.

Na szczęście piesi nie odnieśli poważanych obrażeń i po przebadaniu przez lekarzy wrócili do swoich domów. Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym trudnym okresie zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne i coraz szybciej zapadający zmrok wpływają negatywnie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Przedwczoraj (7.01.) odnotowaliśmy dwa zdarzenia z udziałem pieszych uczestników ruchu. Oba miały miejsce na ul. Ziętka na oznakowanych przejściach dla pieszych. Na szczęście piesi nie odnieśli żadnych poważnych obrażeń i po przebadaniu przez lekarzy wrócili do swoich domów. Niestety nie zawsze tak będzie, dlatego po raz kolejny apelujemy zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach.

Kierowcy widząc przejście dla pieszych powinni dostosować prędkość do panujących warunków, żeby w sytuacji nagłej mieć możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu. Piesi przed rozpoczęciem przechodzenia przez jezdnię powinni upewnić się, że nie wymuszą na kierowcy gwałtownego hamowania. Należy też starannie rozejrzeć się we wszystkie strony i zachować ostrożność również w trakcie przechodzenia.

Zimowa aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze

Szybciej zapadający zmrok, opady śniegu, gołoledź stanowią zagrożenie dla kierowców jak i pieszych. Dokładając do tego ciemne ubrania zmniejszamy swoją widoczność na drodze do minimum. Należy pamiętać, że piesi, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na niechronionych uczestników ruchu na obszarze zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Apelujemy, by w tym zimowym okresie kierowcy przejeżdżając przez przejścia dla pieszych zachowywali szczególną ostrożność. Pojawiająca się na drogach gołoledź może sprawić, że nie zatrzymamy swojego pojazdu przed przejściem. Natomiast ujemne temperatury powodują, że szyby i lusterka pojazdów pokrywa warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu  nawet na ich przetarcie, co także ogranicza pole widzenia i wpływa negatywnie na bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również